2024. aasta teises kvartalis on Eesti majandus näidanud mitmeid taastumise märke, selgub Statistikaameti andmetest. Kuigi sisemajanduse koguprodukt (SKP) vähenes 1% võrreldes 2023. aasta sama perioodiga, oli langus märkimisväärselt väiksem kui eelnevatel kvartalitel, mis viitab stabiliseerumisele.
Taastumise toetajad ja sektorite panus
Teise kvartali jooksul langes lisandväärtus 1,7%, mis on viimase pooleteise aasta aeglaseim langustempo. Suurim panus majanduse taastumisse tuli kinnisvarasektorist, samal ajal kui tootmissektor püsis võrreldes eelmise aastaga stabiilsena. Samuti näitasid paranemismärke mitmed teised mittefinantskorporatsioonid, kus lisandväärtuse langus aeglustus 2,2% võrra. Finantssektori lisandväärtus vähenes aga 3,4%.
Lisaks kasvasid riiklikud investeeringud 7,9%, eriti just mittefinantskorporatsioonide investeeringud hoonetesse ja rajatistesse, mis tõusid koguni 64,9%. Kodumajapidamiste investeeringud elamutesse langesid aga 19,2%, mis tõi kaasa negatiivse mõju.
Väliskaubanduse paranemine
Eesti väliskaubanduses nähti samuti positiivseid märke. Kuigi nii eksport kui ka import langesid, oli langus minimaalne: eksport vähenes 1,6% ja import 0,3%. Teenuste eksport näitas tagasihoidlikku kasvu ning teenuste import jätkas tõusutrendil.
Tarbimise ja investeeringute suundumused
Eesti eratarbimine vähenes 1,3%, kusjuures suurim langus toimus rõivaste ja jalatsite kulutustes. Samal ajal suurenesid kulutused toidule, majutusele ja eluasemele. Valitsuse tarbimine kasvas 1,1%, olles peamiselt tingitud palgakasvust tervishoiu ja hariduse sektoris.
Kuigi majandus ei ole veel täielikult taastunud, annavad teise kvartali tulemused lootust, et Eesti majandus liigub taastumise suunas. Ekspertide sõnul on tõusnud maksutulud ja investeeringud positiivsed märgid, mis viitavad majanduse jätkuvale stabiliseerumisele.
Allikas: • Trade with Estonia – Eesti majandus näitab taastumise märke